25-06-2012, 20:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-06-2012 20:32 przez egzepoznan.)
Low-tech
W tym artykule chciałbym przybliżyć ogólne zasady i prowadzenie zbiornika typu Low-tech , jak sama nazwa wskazuje zbiorniki tego typu nie są zaawansowane technologicznie , nie wymagają dużej ilości światła jak i wszystkich gażdżetów używanych w roślinnych akwariach np : filtr zewnętrzny o dużym przepływie , mocne oświetlenie , dozowanie CO2 , nawozy.

Założeniem tego typu zbiorników jest jak najmniejsza ingerencja w powstający ekosystem , zauważmy że w naturze nie ma butli z CO2 , filtrów oraz super mocnego oświetlenia i że ekosystemy wodne rządzą się swoimi prawami i wszystko się odbywa w naturalny sposób i wszystko rośnie bez potrzeby dodawania nawozów i innych dodatków .
Głównym czynnikiem w akwarium typu Low-tech jest ziemia ogrodowa która daje rośliną wszystkie składniki jakie są im potrzebne .
Chciałbym zauważyć , że zanim nastąpiła era super filtrów zewnętrznych i innych gadżetów akwarystycznych , każdy z akwarystów posiadał akwarium stworzone na bazie żwiru do tego dochodził filtr wewnętrzny napędzany przez brzęczyk i napowietrzacz ( nie da się ukryć że ja właśnie tak zaczynałem swoją przygodę z akwarystyką ) , własnej roboty pokrywa ze świetlówką i to nie jakąś specjalną przewidzianą do akwarium i co i wszystko rosło rybcie żyły i się mnożyły .
Wypada dodać , że w tamtych czasach ciężko było dostać cokolwiek jeżeli chodzi o sprzęt akwarystyczny jak i o mieszkańców czy rośliny , kupowało się to co było w danej chwili dostępne a jakieś specyficzne gatunki można było otrzymać po długim wyczekiwaniu .
I teraz jaki wniosek z tamtych lat ?

Część starszych i doświadczonych akwarystów stosowała wtedy już ziemię w akwarium z dobrym skutkiem i testowała rośliny bardziej wymagające .
Wydaję mi się , że do nich należał Pan Marian Wojtaszek , który prowadzi swoje akwaria w ten sposób tylko , że po latach doświadczeń i eksperymentów opracował swoje własne podłoże , ale zasada jest podobna .

Ogólnie każdy kto chce zrobić akwarium Low-tech powinien według mnie przeczytać książkę D.Walstad "Rośliny w akwarium " i poznać główne czynniki , które wpływają na rośliny jak i z tej książki można uzyskać dużo wiedzy na temat roślin i ich wpływu na nasz zbiornik , bardzo ciekawa lektura .

Przejdźmy jednak do akwarium typu Low-tech , poniżej przedstawiam ogólne zasady prowadzenia takiego zbiornika :

1. Warstwa podłoża to ziemia doniczkowa lub ogrodowa (najlepsza jaką testowałem była ze świeżych kretowisk , ale może być najzwyklejsza ogrodowa bez dodatków ) o gr. 2,5-4 cm przykryta ok. 5-10 cm warstwą żwiru (2-6 mm), ktoś spyta dlaczego taka gruba warstwa żwiru ? Jedynym mankamentem prowadzenia takiego zbiornika jest przedostawanie się do słupa wody ziemi podczas przesadzania roślin , lepiej jest wyciąć roślinę jak najbliżej korzenia niż ją przesadzać a im grubsza warstwa żwiru tym mniejsze ryzyko przedostania się ziemi do wody .
2. Oświetlenie (0,25-0,5 W/L) to świetlówki najlepiej typu 840,865 które mogą być wspomagane światłem naturalnym , z mojego doświadczenia wynika , że przy delikatnym udziale światła słonecznego wystarczy nawet oświetlenie 0,15-0,20 W/L – wszyscy roślinniarze się oburzą :-p
3. Woda najlepiej twarda (GH>8 ), aczkolwiek ja stosowałem kran + RO 50 % na 50% Duży uśmiech
4. Roślin powinno się zasadzić jak najwięcej i ewentualnie zastępować gatunki, które się nie przyjęły innymi. Nie wyrywamy ich wtedy tylko wycinamy korzenie lub łodygę jak najniżej w żwirku. Wskazane jest umożliwienie roślinom wyrastanie ponad powierzchnię wody dla pozyskania przez nie naturalnego CO2.
Dobieramy gatunki roślin mało wymagające jeżeli chodzi o światło
5. Obsada ryb umiarkowana do dużej im więcej pokarmu i odpadów tym lepiej .
6. Karmienie ryb , przekarmiamy ryby ale stosując jedno dniowe głodówki dla zdrowia naszych podopiecznych Duży uśmiech
7. Podmiany wody na ogół 10% co miesiąc bez odmulania – to jest raczej ogólna zasada jeżeli uznamy , że powstaje zbyt dużo mułu jak najbardziej można odmulić raz w miesiącu , co do podmian wody , ja złamałem zasadę podmianek raz na miesiąc nie da się ukryć że nasi mieszkańcy z reguły uwielbiają dopływ świeżej wody dlatego robiłem podmianki co tydzień przy zbiorniku 160 L ok 10-15 L i tu mogę zaskoczyć niektóre osoby co dodawałem do wody przy podmiance a był to preparat Sera Blackwater który mi się ostał a wprowadzał do wody garbniki i na około 1-2 dni robił lekką herbatkę w baniaku .
8. Zaawansowana filtracja biologiczna nie jest konieczna aczkolwiek wskazany jest ruch wody z filtracją mechaniczną – najlepiej zastosować dużą gąbkę , ktoś powie ale jak przecież nie mają się gdzie osadzać bakterie nitryfikacyjne ! Kolejny mit mamy ich dość dużo żeby przerabiały nasz muł aczkolwiek to czego nie załatwia bakterie dostanie się spowrotem do ziemi . Filtr powinien być czyszczony tylko po zauważeniu znaczącego spadku jego wydajności.
Co do filtrów wewnętrznych nie da się ukryć , że zajmują nam miejsce w baniaku i trzeba je jakoś ukryć żeby nie szpeciły , przez jakiś czas posiadałem takowy później nadarzyła się okazja i zakupiłem filtr zewnętrzny Fluval 105 przewidziany do baniaków max 100 L , i sprawdził mi się idealnie , po zaaklimatyzowaniu go powodował lekki nurt wody i spełniał swoje zadanie i nie miałem filtra wewnątrz baniaka .

Co do roślinności jaką możemy hodować w akwarium low-tech ze sprawdzonych :
nurzaniec , sagittaria subulata , moczarka argentyńska , ludwigia repens , lotos czerwony , kryptokoryny , anubiasy ,pistia ( aczkolwiek nie za dużo zasłoni nam światło) , wąkrotka , mikrozorium , rogatek , żabienice , co do mchów nie próbowałem ale wydaje mi się że te bardziej cieniolubne dadzą radę , ogólnie zasada jest jedna trzeba testować różne gatunki roślin Uśmiech
Jest to skrócona wersja bez zbędnego się rozpisywania na temat zjawisk jakie zachodzą w takim zbiorniku dlatego najlepiej przeczytać przed założeniem książkę D.Walstad .

Myślę , że zainteresowanym przekazałem trochę swojej wiedzy na temat takiego zbiornika , który moim zdaniem najbardziej oddaje piękno natury , na koniec parę fotek , które mi się zachowały Duży uśmiech

Przygotowanie korytka z tektury do ziemi :

Wyłożenie ziemi oraz obsypanie żwirkiem dookoła

Kolejne fazy rozwoju Low-techa od zalania ( pierwszy na żwirku drugi na bazalcie )

www.aqua-nature.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-06-2012, 20:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-06-2012 20:56 przez edison.)
RE: Low-tech
Czy rośliny przeniesione z akwa HT w którym dozuje sole i co2 dadzą rade z aklimatyzować się w LT.
Dokładnie chodzi mi czy się przyjmą w nowym środowisku bo nie mam specjalnie wymagających gatunków,głównie takie jakie podałeś wyżej.
25-06-2012, 21:07
Moim zdaniem powinny się przyjąć aczkolwiek może to dłużej trwać , kwestia zakorzenienia się roślin , zapomniałem napisać żeby obcinać korzenie roślin tak do 3 cm niech się zakorzenią na nowo Duży uśmiech

www.aqua-nature.pl
25-06-2012, 21:31
W sumie kupowane roślinki w sklepach lub z przycinki też muszą się przyzwyczaić do nowych naszych warunków, moje będą już ukorzenione co bardzo im pomoże.
Czy w akwariach LT u roślinek pojawiają się korzenie na łodygach wyrastające w toni wodnej,
z założenia gdy rośliny pobierają pokarm z gleby poprzez korzenie to nie powinny.
25-06-2012, 21:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-06-2012 21:57 przez egzepoznan.)
co do korzeni to Ludwigia wypuszcza , ja np moczarkę miałem luzem wrzuconą też wypuszczała i to bardzo długie Uśmiech

edison kwestia przetestowania niektórych gatunków , zawsze można dopisać coś nowego Duży uśmiech

www.aqua-nature.pl
26-06-2012, 00:16
Hmmm ciekawe-Testowałeś jakąś konkretną ziemię ogrodową czy była z natury?
Pytam bo wiem jaka u mnie na ogrodzie jest gleba-nic prócz perzu i mniszka nie daje rady... Oczko
26-06-2012, 05:46
Hahar jak napisałem najlepsza moim zdaniem jest ze świeżych kretowisk , przed odpaleniem baniaka pojechałem do Kiekrza na świeże kretowiska i dwa wiadra przywiozłem , wiadomo że ludzie na mnie patrzyli jak na idiotę bo kto zbiera ziemię do wiader w lutym ;-p Duży uśmiech

www.aqua-nature.pl
26-06-2012, 08:28
Przydatny artykuł.
Prawie wszystko mam tak jak w opisie, tylko światło 0,7w/l( tylko że zazwyczaj mam gąszcz i jest ciemno). Rośliny rosną jak głupie, a zwłaszcza wtedy gdy korzenie dojdą do ziemi. Staram się aby glosia miała więcej światła. Mam mchy i mikrozorium , jakoś wszystko rośnie. Akwarium jest nawet przerybione. Zero kłopotów z glonami. Ziemia chyba z lidla. Zresztą wszystko w opisie mojego akwa.
Metoda godna polecenia.

Don't stop
26-06-2012, 21:51
Sikin bez nawozów i co2 przy tym świetle ?
27-06-2012, 08:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-06-2012 08:45 przez Siskin.)
Nawóz oczywiście jest ,tylko że z resztek pokarmów i odchodów(tak w skrócie). Wiadomo że w tak małym zbiorniku nie utrzymam układu zamkniętego - ale niejaka równowaga jest. Wrzucam pokarmy ,a wyciągam rośliny. Zobaczymy jak długo taki układ się utrzyma- mi wystarczy 1 rok, a max 2 lata.
CO2 wprawdzie nie dostarczam, ale też z nim nie walczę- mianowicie nie bąbluje powietrzem wody. Idąc dalej wyjaśniam że tlen dostarczam tylko poprzez fale.
Światło jest duże, ale tafle mam zazwyczaj zarośniętą : pistia i rzęsa, a obecnie valisnerie i echinodorus..
Oczywiście moje założenia mogą być błędne, ale i tak akwa daje radę.
[Obrazek: 54814470.jpg]

Don't stop
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów